top of page

       

    Çatılar binalarda ısı kayıplarının en çok yaşandığı bölgelerden biridir.Isı yalıtımı gerek sıcak gerek soğuktan korumaktadır.Doğru malzeme ve teknik ölçü  ile uygulanmış yalıtım uygulaması ortalama %50'ye varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Sadece en üst katta oturan daire sakinlerini ilgilendirdiği düşünülse de bina çatı yalıtımı yapılması, binanın ısı haritasını dengeleyici bir rol oynar. Isınan hava yükseldiğinden ısı, binaların çatısından dışarıya kaçar. Bu sebeple ısı kaybını önlemek adına çatı yalıtımının yapılması gerekir. Çatılarda uygulanan sprey poliüretan köpük, dış mantoloma ile beraber yapıda kaplama oluşturarak ısı kaybını minimum seviyeye indirir.Dışarıdaki soğuk hava içeriye giremeyeceği gibi bina içinden de dışarıya ısı kaybı yaşanmaz. Zemin katta, dükkan üstü, sığınak üstü veya otopark üstünde yer alan daireler için zeminden yalıtım yapılması da ısı tasarrufu noktasında  çatı yalıtımında sağladığı etki kadar yararlı olacaktır.

 

ÇATILARDA SPREY POLİÜRETAN KÖPÜK

Çatı Arası Ahşap Tavan Poliüretan 

 

    Sprey Poliüretan Köpük Çatı arası ters tavanlarda sıkça uygulanan yalıtım şeklidir.Osb ve lambiri gibi hassasiyet isteyen boşluklara,açıklıklara  tamamen dolgu yapılır. Sprey Poliüretan dolgu yapıldıktan sonra istenirse açık kalabilir veya alçıpan,metel vs. kaplama malzemelerle kaplanabilir.Bu tür alanlar için en etkili ısı yalıtım uygulama şekli budur.

Çatı Arası Zemin Köpük Yalıtım
 

   Beton,ahşap,metal zeminlerde direk olarak  iklim şartlarına ve kullanım koşullarına göre 3cm den başlayarak 6 cm ye kadar sprey poliüretan köpük uygulaması yapılabilir.Sprey Poliüretan uygulaması çatılarda açıklık bırakmaksızın bir bütün halinde tüm zemin kaplanmış olur.Çatılarda bulunan ısı kayıplarına neden olan detaylar baca dipleri,saçaklardaki açıklıklar ve diğer ısı geçiş bölgeleri tamamen kapatılmaktadır

 

 

 

 

Metal Çatı Sprey Poliüretan Yalıtım

 

      Konut ,işyeri,fabrika,tavuk-mantar çiflikleri ,hastane,okullar v.b.gibi yerlerde bulunan   trapez sac ,oluklu sac,sandüviç panel gibi detaylarda alttan veya üstten uygulanabilir.Alltan uygulandığında sprey poliüretan köpük  uygulandığı haliyle bırakılabilir.Üstten uygulandığında sprey poliüretan köpüğün güneş ışınlarından korumak amacıyla poliüretan boyası veya su bazlı dış cephe boyası ile kaplanması gerekir.

 
Çatı Arası Ters Tavan
Çatı Arası Zemin 1
Çatı Arası Zemin 2
Metal Çatı Üstten
bottom of page